Home
Sponsored By:   Universal Lacrosse
Moorestown, NJ
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 

 

2018 Registered Fall Brawl Lax League Teams

Rep Name High School Name Rep Name High School Name
BW Moorestown Hanlon WTWP Minutemen
Cole Lenape Rush Mainland HaleStorm
Thurber Shawnee Picot Eastern
Burns PVI Folcher Camden Catholic
Vallone Cinnaminson Langford Robbinsville
Burns Clearview 1 Thorp St. Augustine Prep
Burns Clearview 2 Braungart Eustace
Pampalone Rams Lax 1 Weightman/Pickard Seneca
Pampalone Rams Lax 2 Sabarese Delran
       
Rep Name 7/8 Team Name Rep Name 5/6 Team Name
Cantwell Moorestown Laba/Bernhard Stafford Rams
Scatchard Mt. Laurel Oatway Moorestown
Vallone Cinnaminson Pirates Price EHT Bull Sharks
Price EHT Bull Sharks Jentsch/Vallone Seneca/Cinnaminson
McAndrew Marlton Sininsky Bayhawks
    Canton Moorestown

 


2017 Registered Fall Brawl Lax League Teams

 
Rep Name Varsity Team Name Rep Name Varsity Team Name Rep Name JV Team Name
BW Moorestown V Penna Delran HS V Bickart Haddon Twp JV
Meyers Cherry Hill East V Westcoat Absegami Braves Lax V Stilley Shawnee JV
Marco RV V Stamatelos Cherry Hill West V Thorp St. Augustine JV
Hanlon WashTwp Minuetmen V Stilley Shawnee V Pampalone Rams Lax JV
Rodriguez Cinnaminson Pirates V Picot Eastern Navy V    
Burns Clearview V Omara Cherokee Orange V    
Pampalone Rams Lax V Giunta Mainland Mustangs V    
Langford Robbinsville V Cole Lenape V    
Olivo Bishop Eustace V Thorp St. Augustine V    
Burns PVI Eagles V Kanagie Timber Creek V    
           
Rep Name U15 Team Name Rep Name U13 Team Name Rep Name U11 Team Name
Gramaglia Clearview U15A McAndrew Marlton U13A Oatway Moorestown U11B
Koch Mt. Laurel U15A DeForest Moorestown U13B Leese Moorestown U11A
Sininsky SOC Bayhawks U15B Locantore Pinelands Fighting Eagles Seneca U13A Rodriguez CLAX/Seneca U11A
Winkler Moorestown U15A Rodriguez CLAX U13B Cushman Mt. Laurel U11B
Peters Cherry Hill U15B Scatchard Mt. Laurel U13B Sininsky Stafford Rams U11B
    Price EHT Bill Sharks U13A    
           
 
2016 Registered Fall Brawl Lax League Teams
 
Rep Name Varsity Team Name Rep Name JV Team Name    
BW Moorestown V Picot Eastern White JV    
Picot Eastern Navy V Rodriguez CLAX JV    
Burns PVI V Burns PVI JV    
Gifford Delran V Rispo Cherokee JV    
Simmons Cherry Hill East V Valore St. Augustine White JV (3)    
Steel Holy Cross V Pampalone Rams Lax(2) JV    
Dzierzgowski Washington Twp V

Longnecker/

Stamatelos

Harambe JV(Mainland)/Cherry Hill West JV    
Dunn Cherokee V        
Montgomery Lenape V        
Braungart Bishop Eustace V        
Stilley Shawnee V        
Pampalone Rams Lax V        
Giunta

The Laxbros V

Mainland, Egg Harbor, Ocean City

       
Langford Robbinsville V        
Valore St. Augustine Navy V (1)        
Valore St. Augustine Gray V (2)        
Boyle Lower Cape/Middle Twp        
           
Rep Name U15 Team Name Rep Name U13 Team Name Rep Name U11 Team Name
Rodriguez CLAX U15A Rodriguez CLAX U13A Rodriguez CLAX U11A
Coyle/Cary House Team/Robbinsville 7/8-U15A/B Peters Cherry Hill U13A/B Oatway Motown 2024-U11A
Ricci/Winkler Moorestown U15A Southwick/Pickard Mt. Dogs U13A/Seneca U13B McAndrew Marlton U11A
Weightman Seneca U15A Koch Mt. Laurel U13A Scheets Warriors U11A
Sininsky Bayhawks U15B Cary House Team U13 Oatway Motown 2024-U11A
Chero BlackStorm U15A Burns Clearview U13A    
Norton Haddonfield U15        
           
           
           

2015 Registered Fall Brawl Lax League Teams

Rep Name Varsity Team Name Rep Name JV Team Name    
Montgomery Lenape Rodriguez/Vallone Four Corners Cinnaminson    
Braungart Bishop Eustace Cossaboon  Haddon Twp    
Stilley Shawnee Halla PVI    
Gifford Delran Pampalone Rams Lax    
Halla PVI Langford Robbinsville Ravens    
Pampalone Rams Lax   Moorestown    
Dunner Woodstown/Shawnee Brown Eastern White    
Langford Robbinsville Ravens Brown Eastern Blue    
  Moorestown Heminghaus Northern Burlington    
Simmons Cherry Hill East Valore St. Augustine Prep    
Brown Eastern Kaczmarski Mainland    
Stamatelos Cherry Hill West        
Heminghaus Northern Burlington        
Valore St. Augustine Prep        
Steel Holy Cross White        
Crysler Cherokee        
McGinn/Yingling MFS/House        
Rep Name U15 Team Name Rep Name U13 Team Name Rep Name U11 Team Name
Winkler Moorestown 8 U15A Winkler Moorestown 6 U13B Mindnich Moorestown U11B
Chero SJ Black Storm 2021 U15A/B Sininsky

SOC Bayhawks U13B

Rodriguez Four Corners U11B
Woodford Medford Warriors U15A Rodriguez/Vallone Four Corners U13A Duffy/Krauss Moorestown/SJ Black Storm 2023 U11A

Rispo/Scannell

Marlton/Medford Warriors U15B Weightman Seneca U13A McAndrew Marlton U11B
Coyle Robbinsville Ravens 7/8 U15B Keleher/Stuart

Medford Warriors/Voorhees U13AĆ¢€‹

Scheets Medford Warriors U11A
Farina/Rodriguez Stafford/Four Corners 7/8 U15A/B Greer Moorestown 7 U13B Williams Mt. Laurel U11A
Roth SJ Black Storm 8 U15A Ricci Moorestown U13A    
Folcher Mt. Laurel/Seneca U15B Soos NBLC MudDogs U13B    
    Coyle Robbinsville Ravens 5/6 U13B    
    Koch Mt. Laurel U13A    
    Peters Cherry HIll U13B    
    O'Brien Cherry HIll U13B    

2014 Registered Fall Brawl Lax League Teams

Rep Name Varsity Team Name Rep Name JV Team Name    
  Moorestown Varsity Gold   Moorestown JV Black    
Gifford Delran Varsity McLaverty Cinnaminson Rip Tie Shredders JV    
Steel Holy Cross V-White Steel Holy Cross JV Maroon    
Shelko Lenape Varsity Red Goldbery Haddonfield JV    
Jinks Rams Lax Varsity Valore St. Augustine Prep JV    

Heminghaus

Northern Burlington Varsity Heminghaus Northern Burlington JV    
Kaczmarski Mainland Varsity 11/12 Varsity Kaczmarski Mainland 9/10 JV    
Manyin Cherry HIll West Jinks Rams Lax JV    
Shelko Lenape Varsity White Pagano Egg Harbor Twp JV    
Halla PVI Varsity Halla PVI JV    
Simmons Cherry Hill East Varsity Cossaboon Haddon TWP JV    
Brown Eastern Varsity Thurber Black Labs JV    
Langford Robbinsville Ravens Varsity Brown Eastern JV    
Clancy Cherokee Varsity Clancy Cherokee JV    
    Langford Robbinsville Ravens JV    
Rep Name U15 Team Name Rep Name U13 Team Name Rep Name U11 Team Name
Githen/Cocivera Medford Warriors U15A Taylor & Snyder Medford Warriors U13A Southwick & Pinette Medford Warriors U11A
Chiachetti BlackStorm 8 U15A Shelko Mt. Laurel U13A Koch Mt. Laurel U11A
Iuliano Mt Laurel U15B Engle Moorestown U13A Mindnich Wild Turkeys 2022 U11A
Petrongolo Marlton Chiefs U15A Polich Moorestown U13B Moffa Marlton Chiefs U11A
Farina Stafford U15B

Gilhool/Ricci/C.Greer

 

Moorestown U13B Peters Hill Dawgs U11A
Roth BlackStorm 7 U15B Chero BlackStorm U13A Blank Moorestown Gold U11B
Cossaboon Haddon TWP U15B Sininsky S.O.C Bayhawks U13B Blank Moorestown Black U11B
Winkler/Cantwell/Tone Moorestown Black U15 Scanlan/Walker Seneca U13A   U11 Seneca/SJQL House
Winkler/Cantwell/Tone Moorestown Gold U15 Soos NBLC MudDogs    
    Manyin Cherry Hill U13B  
 
    Weightman Seneca U13A    

2013 Registered Fall Brawl Lax League Teams

Rep Name Varsity Team Name Rep Name JV Team Name    
Adams Lenape Red Varsity Clancy Cherokee JV    
Clancy Cherokee Varsity Jinks Rams Lax 2 JV    
Jinks Rams Lax Varsity Martinelli Moorestown White JV    
Cantwell Moorestown Varsity Simmons Cherry Hill Cougars JV    
Steel Cross V Steel Cross JV    
Valore St. Augustine Prep Varsity Valore St. Augustine Prep JV    
Gifford Delran Bears  Brown  Eastern JV    
Halla PVI High School Langford Robbinsville    
Brown  Eastern Varsity Halla PVI JV    
      SJQL JV House Team    
Rep Name U15 Team Name Rep Name U13 Team Name Rep Name U11 Team Name
Cowan Crease Monkey U15A Winkler Moorestown 6th Grade (2020) U13B Birdsall, Southwick, Peters Warriors/Wildcats Lax U11B
Dunleavy Warriors U15A Barbell Voorhees White U13B Cole Crease Monkeys U11A
Felice Gloucester Twp Lacrosse U15B Barbell Voorhees Blue U13B Felice  Gloucester Twp Lacrosse U11B
Malady Black Storm 8 U15A Burbank Clearview U13A Pickard Seneca U11B
Mompho Marlton Chiefs U15B Cocivera Warriors Lax U13A Mindnich MoTown Laxers 22' U11B
Thurber Black Labs U15A Cowan Mount Laurel U13B Gilhool Moorestown U11 A
Tone Moorestown Tone/Cantwell U15B Felice Gloucester Twp Lacrosse U13B Weightman Seneca U11A 
Fauvell Moorestown U15A Roth South Jersey Black Storm U13A Woolston Voorhees/Cinnaminson U11A
Gray Seneca U15A Scanlan Seneca U13B    
Simmons Cherry Hill Warriors U15 Cocivera Warriors Lax U13B    
Allison SJQL U15 House Team   SJQL U13 House Team